Profisped-vazeni-kamionu-na-dalnicich

V lednu se objevily první informace o tom, že by v České republice mělo vzniknout více než dvacet míst, na nichž bude Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vážit kamiony tzv. vysokorychlostním způsobem. To znamená, že kamion nemusí zastavit a dokonce ani zpomalit. České tiskové kanceláři to potvrdil tiskový mluvčí ŘSD Jan Studecký a informaci posléze převzala i další média.

Jak na to?

Technologii pro takové vážení nabízí ŘSD již několik let dosavadní provozovatel mýtného systému firma Kapsch, ale podle mluvčího ŘSD nebude při výběru dodavatele Kapsch nijak zvýhodněn, protože vhodnou technologií disponuje více firem a mýtné brány, kde by měly být váhy umístěny, nejsou majetkem společnosti Kapsch. Existuje samozřejmě i možnost umístit potřebnou technologii i zcela mimo mýtné brány.

Hlavně kvůli sbírání dat

Cílem zakázky, jejíž hodnotu ŘSD odhaduje na 150 až 180 milionů korun, je snížit riziko, že přetížené kamiony poškodí nové či nedávno opravené vozovky dálnic. ŘSD samo již dokonce má možnost kamiony vážit, ale pro technologii, kterou disponuje, nemá patřičné metrologické ověření, takže za přetížení kamiony nemůže dávat žádné pokuty. ŘSD z nich ale získává zajímavá data – podle evidence těchto vah se počet přetížených kamionů pohybuje mezi 1 – 2,5 % ze všech nákladních aut, které daným místem vážení projedou.

A co na to dopravci?

Negativně na tento nápad reaguje Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s., které ve své tiskové zprávě uvedlo: „Pro poctivého dopravce je každý přetížený kamion nekalou konkurencí. Tu ovšem toto opatření, stejně jako nekvalitní infrastrukturu, neodstraní. Existuje důvodné podezření hraničící s jistotou, že případnému postihu opět uniknou všechna zahraniční vozidla, neboť od nich vymáhat pokuty je problematické anebo se to nevyplatí.“

Naopak, ŘSD očekává, že se zavedením nových vah se výrazně sníží počet přetížených kamionů, které české dálnice dlouhodobě ničí, a zároveň nebudou nové moderní váhy nijak zdržovat poctivé dopravce. Dosavadní způsob kontroly na mobilních stacionárních vahách totiž vyžadoval od přepravců poměrně velkou trpělivost – jedno vážení mohlo trvat až 30 minut. Nové váhy by měly být v provozu od listopadu 2017.

Potřebujete další informace?

Chcete znát cenu přepravy? Vědět, kde se právě nachází vaše zásilka? Dejte nám vědět.

Kontaktujte nás

Jak nás poznáte?

Docela snadno. Mluvíme s vámi a věci máme pod kontrolou.

Máme
individuální
přístup

Jsme
česká
firma

Vymyslíme
nejlepší
řešení

Reference
zašleme
na vyžádání

Stavíme
základy
na důvěře