Zdroj: abc.net.au

Zdroj: abc.net.au

Řidiči kamionů si v poslední měsících stěžují na potíže, s nimiž se potýkají při dopravě zboží do Velké Británie. Nejznámějším problematickým bodem je francouzský přístav Calais s nechvalně známým uprchlickým táborem přezdívaným Džungle. Nejen tam roste počet někdy zoufalých a jindy velmi agresivních snah uprchlíků dostat se do kamionu jedoucího na britskou stranu kanálu La Manche.

Jsou všude

Cesty směřující do Calais se často mění v dlouhé kolony. Důvodem bývají stávky přístavního personálu či lodníků, které jsou poměrně časté – stávkování je něco jako francouzský národní sport. Druhým důvodem může být špatné počasí, které nedovolí lodím vyjet z přístavu. Auta stojící v kolonách se tak stávají cílem částečně organizovaných skupin migrantů, které se snaží za každou cenu dostat dovnitř kamionů. Naprostá většina řidičů se tak stává nedobrovolnými pašeráky lidí, i když už se objevily i informace o řidičích z Balkánu, kteří za převoz brali až 1000 liber. Pokud britská policie najde ilegální imigranty ve voze, dostane řidič vysokou pokutu, a to za každou osobu, která se do Británie dostala v jeho voze. Pokud by se mu nepodařilo policii dokázat, že o jejich přítomnosti v návěsu nevěděl, hrozí mu i trestní stíhání nebo minimálně pobyt ve vyšetřovací vazbě.

Imigranti ničí návěsy a náklad, policie pouze přihlíží

Bohužel, přístup francouzského četnictva je více než laxní a tak se řidiči kamionů bojí zastavit nejen v Calais, ale kdekoli ve Francii a dokonce už i v Belgii. Imigranti se dokonce pokoušejí dostat do zaplombovaných nákladních prostor třeba rozříznutou plachtou na střeše. Ale i když se řidičům podaří ubránit snahám imigrantů, jejich potíže tím nekončí. Angličané velmi dbají na dodržování dohodnutých termínů nakládky. Jakékoli zdržení zaviněné buď bezpečnostními opatřeními ve Francii či Británii může způsobit zdržení nakládky a to v důsledku může znamenat den, dva nebo i tři zpoždění.

Řidiči se musí bránit sami

Protože řidiči nenacházejí pomoc u francouzského četnictva, berou někdy řešení do vlastních rukou. Například tím, že uprchlíky odvezou na opačnou stranu, než je jejich vysněná Británie. Objevily se dokonce případy, kdy se imigranti schovali v mrazících vozech a řidiči schválně snížili teplotu tak, aby se jejich černí pasažéři rádi sami vzdali francouzské policii. Jiný způsob zvolilo Sdružení britských dálkových dopravců, jehož představitelé žádají Francii, aby na ochranu kamionů v Calais povolali armádu. Tento apel přišel poté, co byl koncem ledna kvůli snaze migrantů dostat se na trajekt uzavřen místní přístav. Doufejme, že Francie tuto žádost vyslyší a řidiči kamionů budou do Británie konečně cestovat beze strachu o své vlastní bezpečí.

Potřebujete další informace?

Chcete znát cenu přepravy? Vědět, kde se právě nachází vaše zásilka? Dejte nám vědět.

Kontaktujte nás

Jak nás poznáte?

Docela snadno. Mluvíme s vámi a věci máme pod kontrolou.

Máme
individuální
přístup

Jsme
česká
firma

Vymyslíme
nejlepší
řešení

Reference
zašleme
na vyžádání

Stavíme
základy
na důvěře